Ceny záruk původu elektřiny z OZE by podle analytiků mohly letos dále klesat

Ceny záruk původu elektřiny z OZE by podle analytiků mohly letos dále klesat

Ceny evropských záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) se budou v letošním roce velmi obtížně vracet na dřívější vyšší hodnoty a podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel by naopak mohly ještě dále klesnout. Rozhodujícím pro další vývoj cen záruk původu bude zejména vývoj počasí v severských zemích a situace po Brexitu.

Zahraniční server Montel připomněl, že ceny záruk původu elektřiny z norských vodních elektráren pro letošní produkci, které jsou považovány za benchmark, se aktuálně pohybují kolem 0,28 EUR/MWh. Oslovení tradeři uvedli, že očekávají pohyb ceny těchto záruk v rozmezí 0,25 až 0,30 EUR/TWh, avšak dodali, že nelze vyloučit ani podobná trajektorie vývoje ceny jako v loňském roce.

Loni ceny záruk původu elektřiny z norských vodních elektráren doslova zkolabovaly, když se propadly o zhruba 70 % až na 0,10 EUR/MWh. Podle Montelu byly hlavními důvody poklesu ceny vysoká výroba norských vodních elektráren, vysoká dodávka francouzských záruk původu na trh a dále očekávání dalšího zvýšení nabídky na trhu v návaznosti na přijetí nových členských zemí do Asociace vydavatelů záruk původu (AIB).

„Pokles cen může být zpomalen pokračujícím chladným počasím a suchem v severských zemích, což by vedlo k nižší výrobě tamních vodních a větrných elektráren a zvýšené spotřebě elektřiny. Ovšem prozatím nevidíme významnější dopad této situace na trh,“ uvedl Kristian Gjerlov-Juel ze společnosti Centrica Trading.

Nejistota vyvolaná odchodem Spojeného království z EU

Nedávno uzavřená dohoda o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím sice vyvrátila takzvaný tvrdý Brexit, avšak situace na trhu se zárukami původu v důsledku vystoupení Spojeného království z EU zůstává i nadále zahalena v nejistotě.

Britské certifikáty o původu elektřiny nejsou podle Montelu již v EU akceptovány, avšak britská vláda údajně stojí o pokračování vzájemného uznávání britských a evropských certifikátů.

„Zákaz uznávání evropských certifikátů ve Spojeném království, pokud by systém vzájemného uznávání skončil, by z trhu odstranil významného kupujícího evropských záruk původu a potenciálně by uvolnil na trh až 60 TWh záruk, což by dále stlačilo ceny,“ dodal Montel.

Zdroj: www.oenergetice.cz