Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen ještě letos, tvrdí experti

Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen ještě letos, tvrdí experti

Plynovod Nord Stream 2, směřující z Ruska do Německa, stále naráží na překážky, přesto by měl být podle expertů dokončen ještě letos. I v případě svého dokončení však nebude jeho provoz bezproblémový. V pátek to uvedla agentura Montel.

"Projekt by měl být dokončen letos na podzim. Bidenova administrativa se smířila s tím, že dokončení projektu je nevyhnutelné, ale ponechá si svůj vliv na provoz plynovodu," uvedla Maria Shaginová, výzkumná pracovnice Curyšské univerzity, která se věnuje východoevropským energetickým záležitostem.

Zprávy z tohoto týdne, že USA upustí od sankcí vůči německým provozovatelům plynovodu, vyvolaly spekulace, že by se plynovod mohl zprovoznit včas, aby ulevil napjatým evropským trhům s plynem před příští zimou.

"Upuštění od sankcí je uznáním, že Nord Stream 2 nelze zastavit, aniž by to způsobilo velkou politickou a ekonomickou roztržku, což Washington zjevně nechce," tvrdí Jonathan Stern, výzkumný pracovník Oxfordského institutu pro energetická studia.

Dokončení 1230 km dlouhého plynovod nyní závisí na postupu plavidel pokládajících potrubí v dánských a německých vodách. Právní námitky ekologických skupin práce v německých vodách zdržely, i když jen do června. Samostatné stavební povolení má umožnit, aby od příštího měsíce pokračovaly práce na zbývajících 30 km v německých vodách.

Dánské námořní úřady v březnu uvedly, že práce na 120 km dlouhém úseku plynovodu, který se nachází v dánských vodách, by měly být dokončeny do září.

Plynovod měl být dokončen již v loňském roce. Hrozba amerických sankcí však pokrok zpomalila, protože evropské společnosti, včetně specialistů na pokládku potrubí, ukončily svou účast. Poslední úseky dokončují ruská plavidla Fortuna a Akademik Čerskij.

Plynovod však stále čelí třem hlavním překážkám, než bude moci dodávat plyn do Evropy. Patří mezi ně stále americké sankce, které se týkají certifikačních společností, jež Rusko nemůže snadno nahradit, pravidla Evropské unie pro hospodářskou soutěž a výsledek zářijových německých voleb, jelikož sílící Strana zelených požaduje zrušení projektu.

"Omezený provoz" plynovodu je nejpravděpodobnějším výsledkem jakékoli dohody, které jsou vlády USA a Německa schopny dosáhnout, dodala Shaginová.

Komerční provoz až v příštím roce

"Určité objemy je možné realizovat již v letošním roce, ale masivnější komerční toky lze očekávat až v roce 2022," uvedla Kateryna Filippenková, hlavní analytička pro evropský trh s plynem v poradenské společnosti Wood Mackenzie. "Pokud by se náběh posunul za zimu, bude Evropa vzhledem k nízkým zásobám plynu výrazně vystavena zimním cenovým výkyvům. Očekáváme, že zásobníky se letos naplní pouze z 80 %."

Stern očekává, že veškeré toky plynu, které budou schopny se do Evropy dostat prostřednictvím plynovodu Nord Stream 2 uleví trhu, kterému chladné počasí a vyšší využití plynových elektráren vlivem vysoké ceny emisních povolenek vyčerpalo zásoby.

zdroj: www.oenergetice.cz