Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 zaregistroval dceřinou firmu v Německu

Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 zaregistroval dceřinou firmu v Německu

Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 zaregistroval dceřinou společnost v Německu, která bude mít na starosti německou část plynovodu. Společnost zabývající se přepravou plynu se jmenuje Gas for Europe a má sídlo ve Schwerinu, uvádí se v prohlášení. Zřízení dceřiné společnosti bylo hlavním požadavkem německého regulátora před obnovením procesu certifikace, který byl pozastaven v listopadu. Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) v reakci na oznámení uvedla, že zatím není schopna říct, kdy certifikační řízení pro Nord Stream 2 obnoví, napsala agentura Reuters.

„Certifikační řízení zůstane pozastaveno, dokud nebude dokončen převod hlavních aktiv a lidských zdrojů na dceřinou společnost a Spolková agentura pro sítě nebude schopna zkontrolovat úplnost dokumentů dceřiné společnosti,“ uvedl regulátor v prohlášení.

Gas for Europe se podle prohlášení stane vlastníkem a provozovatelem německé části plynovodu, což je zhruba 54 kilometrů dlouhý úsek potrubí v německých teritoriálních vodách a terminál v Lubminu na severu země.

Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, je dokončený od září a čeká na souhlas k provozu od německých regulačních úřadů. Síťový regulátor pozastavil řízení v listopadu s tím, že provozovatelem sítě musí být německá firma. Společnost Nord Stream 2 má sídlo ve Švýcarsku. Šéf německého regulátora již dříve uvedl, že plynovod nezíská povolení k provozu dříve než v červenci. Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Dříve vybudovaný podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Hlavním investorem projektu plynovodu je ruský Gazprom. Polovinu z celkové investice 11 miliard dolarů (238,8 miliardy Kč) pak zaplatilo pět evropských energetických firem – Uniper, Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie.

Plynovod Nord Stream 2 patří k nejkontroverznějším evropským energetickým projektům. Berlín německo-ruský projekt prosadil i přes odpor mnohých spojenců. Jeho největšími kritiky jsou Spojené státy a Ukrajina.

Zdroj: www.oenergetice.cz