Spotřeba elektřiny naznačuje, že ekonomika ČR se vyhne recesi

Spotřeba elektřiny naznačuje, že ekonomika ČR se vyhne recesi

Spotřeba elektřiny především ve druhé polovině loňského roku naznačuje, že českou ekonomiku nepostihne tak velký pokles, jak signalizuje například meziroční porovnání hrubého domácího produktu (HDP). ČTK to dnes sdělila společnost Amper Meteo, jejíž odborníci spotřebu a výrobu elektřiny v Česku dlouhodobě sledují.

„Například meziroční propad HDP o pět procent ve třetím čtvrtletí je mnohem vyšší než pokles spotřeby elektřiny, který proti stejnému období roku 2019 činil pouhých 1,8 procenta,“ řekl dnes Jan Palaščák, šéf skupiny Amper, které je Amper Meteo součástí.

Připustil, že na spotřebě elektřiny se v tomto období mimo jiné zřejmě projevilo mírně chladnější počasí s vyšší oblačností. „To však nemohlo způsobit tak výrazný rozdíl. Je zde tak solidní pravděpodobnost, že se česká ekonomika přes všechny komplikace prozatím vyhne recesi, tedy mezikvartálnímu poklesu HDP dvě čtvrtletí po sobě,“ dodal Palaščák.

Firma uvedla, že nejvýrazněji klesla spotřeba elektřiny v Česku během jarní vlny pandemie ve druhém čtvrtletí loňského roku. Proti prvnímu čtvrtletí roku tehdy spotřeba klesla o 9,9 procenta, což podle společnosti nepochybně odráží výrazný hospodářský propad.

„Situace se začala měnit až na začátku prázdnin, kdy meziroční rozdíl činil asi tři procenta. Od té doby nabrala spotřeba vzestupný trend a odchylka se postupně zmenšovala. Ve třetím kvartálu činil průměrný rozdíl minus 1,8 procenta a v posledním kvartálu již jen minus jedno procento,“ uvedla Amper Meteo.

Zdroj: www.oenergetice.cz